Od razu na początku napiszę, że NIE WOLNO lekceważyć bolących zębów, bo przecież co może się stać? Najwyżej pójdę do dentysty, wyleczy go lub wyrwie i po sprawie… Szkoda, że prawda jest o wiele mniej przyjemna. Oto kilka najpowszechniejszych chorób naszego uzębienia:

– Próchnica – Szacuje się, że ponad 96% Polaków zmaga się ów chorobą, co jest naprawdę niepokojące. Może to być spowodowane małą świadomością zdrowotną społeczeństwa. Przyczyną jest kwas, powstały na wskutek bakterii próchniczotwórczych. Leczenie polega na pozbyciu się zarażonej tkanki i wypełnienie ubytku. W bardziej zaawansowanych stopniach, gdzie próchnica zaatakowała głębsze warstwy zęba, stomatolog bemowo musi koniecznie przeprowadzić leczenie kanałowe.

– Nadwrażliwość zębów – Wg. badań, jest to problem około 30% Polaków. Objawia się bólem zębów podczas spożywania zimnych lub gorących potraw, a także na kwaśny lub słodki smak lub reagują przez wdychanie zimnego powietrza. Powodem jest odsłonięta zębina ( tkanka znajdująca się pod szkliwem ). Nie ma możliwości ” przeczekania ” nadwrażliwości, lepiej stosować preparaty stworzone specjalnie do tego a przyczynę wywołującą ten stan: usunąć.

– Paradontoza – dentysta bemowo w tym przypadku jest obowiązkowy. Bowiem, nie leczona może doprowadzić nawet do wypadnięcia zębów! Jej początkowe stadium, to zbieranie się kamienia pod dziąsłami i żyjących w nim bakterii. Brak odpowiedniej higieny i usunięcia złogów prowadzi do zapalenia dziąseł, czego skutkiem jest ich opuchnięcie, zaczerwienienie oraz krwawienie w czasie szczotkowania. Następnie, dziąsła się cofają i odsłaniają szyjkę, co powoduje nadwrażliwość zębów, rozchwianie a na końcu ich wypadnięcie.

W tajemnicy powiem, że istnieje jedna, BARDZO skuteczna metoda do walki z chorobami naszych zębów: Profilaktyka, dokładniej mówiąc mycie zębów z dużą dokładnością i częstotliwością oraz umawianie się na wizyty do stomatologa w sprawie ” przeglądu ” naszego sprzętu. Przecież zęby to bardzo ważna część naszego ciała, nie pozwólmy im cierpieć.