Na całym świecie występują różnego typu bazy noclegowe. Należy do nich także hotel, który jest jedną z najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych kwater turystycznych. Świadczy on usługi noclegowe, za które goście muszą oczywiście zapłacić. Przeważnie hotele oferują usługi krótkookresowe, czyli wynajmują pokoje na kilka, maksymalnie kilkanaście dni.

Pewne standardy określają dość dokładnie, jak powinien wyglądać tego typu ośrodek. Hotele muszą zatem składać się przynajmniej z dziecięciu pokoi – zarówno tych jednoosobowych, jak i dwuosobowych. Powinny też oferować dodatkowe udogodnienia, umilające podróże czy chociażby same Tanie Noclegi Poznań. Ciekawymi dodatkami uzupełniającymi funkcje ośrodków turystycznych są m.in. kompleksy basenowe, restauracje, kawiarnie czy nawet gabinety spa.

Tak naprawdę w większości miejscowości turystycznych można natknąć się na ośrodki hotelowe. Jako że są one najpopularniejsze, stanowią podstawę wakacji i wczasowicze przeważnie właśnie w nich się zatrzymują na dłużej.